Pielęgnacja

Skuteczne sposoby na wypadające włosy

Zauważasz u siebie wzmożone wypadanie włosów? Dowiedz się, jak się z tym uporać i znów cieszyć się bujną i piękną czupryną!
Skuteczne sposoby na wypadające włosy

Zanim przejdziemy do omówienia sposobów pozwalających zahamować nadmierne wypadanie włosów, zacznijmy od wytłumaczenia samego zjawiska wypadania. Codzienne tracenie przez nas włosów jest czymś zupełnie normalnym. Włosy po zakończeniu cyklu swojego życia samoistnie bowiem wypadają. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy włosy zaczynają wypadać nadmiernie, czyli powyżej 100 włosów dziennie. I choć nikt z nas nie liczy dokładnie ile włosów wypadło mu danego dnia, to raczej większość ludzi jest w stanie stwierdzić, kiedy wypadanie włosów zaczyna nabierać niepokojącego charakteru. Jeśli tak się dzieje, powinniśmy zacząć od ustalenia przyczyny wypadania włosów. Często nadmierne wypadanie wiąże się z nieprawidłową dietą ubogą w witaminy, brakiem snu lub zbyt dużym stresem. Innym razem, nadmierne wypadanie może być spowodowane niewłaściwą, zbyt inwazyjną pielęgnacją włosów. Niestety, nadmierny ubytek włosów to jednak również często wina nieprawidłowej pracy organizmu, zwłaszcza jego układu hormonalnego, dlatego, jeśli podejrzewamy u siebie taki problem, jak najprędzej powinniśmy udać się z nim do lekarza internisty, który następnie skieruje nas do endokrynologa. 

 

Jeśli natomiast podejrzewamy, że problem naszego wypadania włosów nie ma aż tak dużego „kalibru”, żeby udać się do specjalisty, warto wypróbować kilka domowych sposobów, które skutecznie pomogą nam zahamować wypadanie włosów. Są to:

 

 

1. Masaż skóry głowy podczas mycia

 

Delikatny masaż skóry głowy podczas mycia włosów nie tylko nas zrelaksuje, ale także pobudzi cebulki włosów do wzrostu oraz poprawi ukrwienie głowy, dzięki czemu będziemy czuć się lepiej, a włosy będą rosnąć szybciej i mniej wypadać. 

 

 

2. Stosowanie wcierek

 

Na wzmożone wypadanie warto po każdym myciu głowy, a jeszcze lepiej, nawet w dni, gdy włosów nie myjemy, stosować wcierki, które znajdziemy w drogeriach i aptekach lub wykonamy samodzielnie w domu. Skuteczne wcierki powinny mieć w składzie kilka cennych dla porostu włosów składników, jak np.: łopian, pokrzywę, żeń-szeń, drożdże, kozieradkę, nagietek, rumianek, szałwię, czarną rzepę lub witaminy. Systematyczne stosowanie wcierek nie tylko pomaga znacząco zahamować wypadanie włosów, ale także pobudza nowe włosy do wzrostu, dzięki czemu nasza czupryna może stać się bujniejsza. 

 

 

3. Maski przeciw wypadaniu włosów

 

Warto też poszukać w drogeriach dobrych masek przeciwdziałających wypadaniu i stosować je 1-2 razy w tygodniu, trzymając na mokrych po umyciu włosach przez ok. godzinę pod ręcznikiem. Szukajmy masek drożdżowych lub jajecznych, a także tych z wymienionymi powyżej składnikami, hamującymi wypadanie włosów. 

 

 

4. Delikatniejsze traktowanie włosów

 

Czasem wypadanie spowodowane jest „buntem” włosów przeciwko temu, jak je traktujemy. Aby poprawić ich stan, warto więc zacząć stosować na co dzień delikatniejsze szampony (bez detergentów typu Sodium Lauryl Sulfate w składzie), przystopować z nadmierną stylizacją zarówno na gorąco, jak i chemikaliami, a także, jeśli to możliwe, zaprzestać farbowania. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, warto wypróbować ziołowe farby koloryzujące, które znajdziemy w sklepach z naturalnymi kosmetykami i w aptekach.

 

 

5. Suplementacja diety 

 

Zahamować wypadanie pomoże nam także odpowiednia sulementacja diety. Warto wypróbować tabletki lub napary do picia z wyciągiem ze skrzypu lub pokrzywy, a, dla wzmożonego efektu, połączyć oba te składniki. Stosowanie tzw. „skrzypokrzywy” przynosi niekiedy zdumiewające efekty w walce z wypadaniem włosów, dlatego warto być dobrej myśli. 

 

Komentarze