Kosmetyki

Mydło w kostce czy w płynie – które wybrać?

Mydło to najstarszy wynalazek służący higienie. Ma właściwości zarówno myjące, jak i piorące. Niestety, jakiś czas temu poszło w odstawkę, bo popularność zyskały kostki myjące oraz wszelakiej maści żele i płyny. Obecnie zaczynamy z powrotem doceniać zalety mydeł. Które najlepiej wybrać?
Mydło w kostce czy w płynie – które wybrać?

 

Opera niemydlana

 

Co zadecydowało o odrzuceniu poczciwego mydła w kostce? Były to dwa czynniki. Po pierwsze ustalono, że prawdziwe, naturalne mydło będące połączeniem wyższych kwasów tłuszczowych oraz soli potasowych, niekorzystnie działa na naszą skórę przez zasadowe pH oraz osad wytrącający się po jego użyciu i zatykający pory. Po drugie, w społeczeństwie nastąpił boom na kosmetyki w płynie – mydła, żele i peelingi myjące o niesamowitej różnorodności zapachów oraz oryginalnych właściwościach: antybakteryjne, antycellulitowe, ujędrniające, a nawet z rozświetlającymi drobinkami. Wobec takiej oferty, zwyczajne, szare mydło prezentowało się po prostu… szaro. Jakby tego było mało, rynek opanowały także syndety, czyli kostki myjące, które w każdej drogerii występują pod szyldem „mydło”, choć tak naprawdę nie mają z nim nic wspólnego. Owszem, zawierają kwasy tłuszczowe i sole metali, ale stanowią one niecałe 10% całej kostki. Reszta to syntetyczne detergenty, które mają poprawiać kolor i zapach produktu oraz sprawić, by kostka efektywnie usuwała brud i mocno się pieniła. Takie same substancje znajdziemy zresztą w wymienionych płynnych kosmetykach. To one są przyczyną wysychania skóry, jej rogowacenia, zmiany pH, a także nierzadko reakcji alergicznych. 

 

 

Wielki powrót mydła

 

Po szale na kolorowe i wypełnione detergentami kosmetyki, zaczęliśmy w końcu doceniać naturalne produkty ekologiczne, w tym prawdziwe mydło. W swoim składzie ma ono bardzo niewiele substancji (wytwarzane jest z ługu potasowego i kwasów tłuszczowych, z dodatkiem gliceryny, chlorku sodu i kwasy cytrynowego). Uzupełnia się je naturalnymi olejami (oliwa, olej arganowy, kokosowy, palmowy, masło shea), ekstraktami roślinnymi, ziołami czy olejkami eterycznymi. To produkty takie jak nasze polskie szare mydło Biały Jeleń, mydło marsylskie, greckie mydło z oliwą z oliwek, mydła orientalne czy laurowe mydła z Aleppo. Po wytworzeniu takie mydła długo leżakują, co obniża ich pH i sprawia, że są jeszcze zdrowsze dla skóry. Poza tym nie alergizują, nadają się do cery wrażliwej, z trądzikiem i innymi problemami, nie niszczą płaszcza lipidowego naszej skóry, a wręcz go wzmacniają. Niektóre z nich są do kupienia w wersji płynnej, która zawiera więcej wody, ma nieco niższe pH i dla wielu użytkowników jest bardziej poręczna i estetyczna. Naturalne mydło w kostce możemy zrobić własnoręcznie, a później przetworzyć je także na mydło w płynie. 

 

 

E. Gwóźdź

Komentarze