Pielęgnacja

Jak się pozbyć diastemy?

Diastema - dla jednych uroczy przedziałek między jedynkami, dla innych szpecący defekt na uzębieniu.
Jak się pozbyć diastemy?

Choć opinie na temat jej wyglądu są podzielone, to w pewnych przypadkach usuwanie diastemy jest wręcz wskazane. Zbyt duża przerwa pomiędzy zębami, przekraczająca 2mm, może doprowadzić do wady zgryzu, problemów z wymową, a także chorób przyzębia. Jak zatem można pozbyć się diastemy?

 

 

Aparat ortodontyczny

 

Najpopularniejszym, a jeszcze do niedawna jednym, rozwiązaniem na pozbycie się szpary pomiędzy zębami, było podcięcie więzadełka, a następnie założenie aparatu ortodontycznego na zęby. Dziś natomiast jest jednym z wielu sposobów na usunięcie przedziałka między jedynkami. W zależności od tego, z jakim rodzajem diastemy mamy do czynienia - z diastemą zbieżną (gdy korony zębów są nachylone do siebie, a korzenie rozsunięte) czy z rozbieżną (kiedy korony są rozchylone, a korzenie zbliżone) - ortodonta dobiera odpowiedni aparat - w przypadku diastemy zbieżnej jest on zazwyczaj stały, zaś rozbieżnej - ruchomy (najczęściej zakładany jedynie na noc).

 

Długość leczenia uzależniona jest od szerokości przerwy między zębami, a także wieku pacjenta - jednak usuwanie diastemy wymaga zazwyczaj noszenia odpowiedniego aparatu przez kilka miesięcy. Ale to poświęcenie przynosi stałe i naturalne efekty w postaci prostych i idealnie złączonych zębów. Jest to nadal najlepsze rozwiązanie w przypadku diastemy rzekomej - kiedy uzębienie pacjenta pozbawione jest siekaczy bocznych lub ich rozmiar jest zmniejszony, a także, gdy występują u niego zęby nadliczbowe - zaznacza ortodonta z kliniki stomatologicznej Implant Art w Warszawie - wtedy założenie aparatu może wiązać się też z ekstrakcją siekaczy, a także wstawieniem implantów zębowych.

 

 

Licówki

 

Ze względu na konieczność noszenia aparatu ortodontycznego przez długi czas, a czasem nawet odczuwany ból podczas jego zakładania, pacjenci coraz częściej szukają mniej inwazyjnych rozwiązań usuwania diastemy. Nowoczesna stomatologia estetyczna pozwala między innymi na ukrycie przedziałka zębowego pod licówkami. Zabieg ten polega na naklejeniu na jedynki cienkich, zazwyczaj porcelanowych, nakładek o grubości nieprzekraczającej 0,5mm. Jest to doskonała alternatywa dla długotrwałego leczenia diastemy aparatem - cały zabieg trwa około 30 minut, a efekt może utrzymać się na zębach nawet przez kilkanaście lat. Licówki są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą pozbyć się przedziałka w szybki i całkiem bezbolesny sposób. Kolor porcelany można idealnie dobrać do odcienia pozostałych zębów, dzięki czemu licówka wygląda na zębach bardzo naturalnie.

 

 

Bonding kompozytowy

 

Wypełnianie diastemy kompozytem to metoda, którą coraz częściej wybierają pacjenci, chcący pozbyć się przedziałka między zębami. Zabieg ten, w porównaniu do zakładania i noszenia aparatu ortodontycznego, jest dużo szybszy i całkiem bezbolesny, zaś w przypadku nakładania licówek - zdecydowanie tańszy. Wykonuje się go przy pomocy żywicy kompozytowej - na początku wytrawia się szkliwo delikatnym kwasem, co pozwala później łączyć się kompozytom z tkankami twardymi zęba. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowany zabieg - przypomina on zakładanie plomby.

 

Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą szybko pozbyć się przedziałka, a także dla niezdecydownaych, którzy mają dylemat czy usunąć diastemę czy pozostawić ją w niezmienionym stanie - proces wypełniania zęba żywicą kompozytową jest całkowicie odwracalny. Trzeba jednak zaznaczyć, że ten zabieg może być wykonany jedynie na zdrowych zębach - najpierw należy wyleczyć wszelkie ubytki, a następnie oczyścić i wybielić zęby.

 

 

Jaką metodę wybrać?

 

Wybór konkretnej metody usuwania diastemy najlepiej konsultować ze swoim stomatologiem - dentysta, biorąc pod uwagę stan naszych zębów oraz inne czynniki np. palenie przez nas papierosów, dobierze najwłaściwszy sposób leczenia - radzi stomatolog z Implant Art w Warszawie.

 

Komentarze