Pielęgnacja

Słabe i łamliwe paznokcie – jak je uzdrowić?

Paznokcie są wizytówką każdej kobiety. Chcemy, aby prezentowały się zdrowo i estetycznie, niestety często na skutek różnych czynników osłabiają się, rozdwajają oraz łamią. Wtedy staramy się ukryć je pod kolorowym lakierem. Ale są lepsze sposoby na to, by przestać się ich wstydzić.
Słabe i łamliwe paznokcie – jak je uzdrowić?

 

Zdrowe jedzenie – zdrowe paznokcie

 

Przyczyny łamliwości i niezdrowego wyglądu paznokci mogą być różnorakie. Czasem to kwestia przebytej choroby, a innym razem częstego moczenia rąk w wodzie z detergentami, na przykład podczas pracy. Większość problemów z paznokciami zaczyna się jednak na naszym talerzu. Jeżeli nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości witamin i minerałów w pożywieniu, oddziałuje to na wygląd nie tylko paznokci, ale także włosów i skóry, nie mówiąc już o dalszych konsekwencjach.

 

Zły stan paznokci może oznaczać niedobór magnezu, żelaza, krzemu, cynku, siarki, a także witamin: A, B i E. Znajdziemy je w zielonych warzywach liściastych, orzechach, jajach, wysokojakościowych olejach, kiełkach, nasionach, owocach morza, rybach, serach czy wątróbce. Z warzyw wybierajmy głównie sałatę, szpinak, seler, brokuły, marchew, brukselkę, paprykę i warzywa strączkowe. Nie możemy unikać również ziemniaków, a z owoców często sięgajmy po awokado i banany.

 

 

Ratunek w kosmetyce

 

Dopiero, gdy zadbamy o zdrowsze menu, wprowadźmy środki pomocnicze w postaci kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych. I w tej kwestii jednak zaufajmy naturze. Doskonałym zabiegiem na zniszczone paznokcie i suchą skórę dłoni jest kąpiel w oliwie. Niewielką ilość oliwy z oliwek wystarczy delikatnie podgrzać, a następnie wymoczyć w niej dłonie. W paznokcie można wcierać jeszcze olejek rycynowy oraz witaminę E z kapsułek. Takie sztuczki możemy z powodzeniem stosować w domu, ale poza nim zawsze miejmy przy sobie natłuszczający lub nawilżający krem do rąk.

 

Dopóki paznokcie nie będą wyglądały zdrowo, ograniczmy do minimum stosowanie lakierów oraz zmywaczy. Skład odżywek sprawdzajmy pod kątem zawartości toluenu oraz formaldehydu i odrzućmy te, w których się znajdują. Dodatkowo, do wszelkich prac w domu i ogrodzie zakładajmy ochronne rękawiczki.

 

 

Elżbieta Gwóźdź

 

Komentarze