Pielęgnacja

Nadmierne wypadanie włosów? Poznaj przyczynę!

Codziennie tracimy pewną ilość włosów i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Niestety, w pewnych sytuacjach może pojawić się u nas nadmierna utrata kosmyków. Zwykle jest to alarm organizmu, który próbuje nam coś w ten sposób zamanifestować. O czym zatem może świadczyć nadmierne wypadanie włosów?
Nadmierne wypadanie włosów? Poznaj przyczynę!

 

Gdy włosów z głowy zaczyna nam ubywać w niepokojącej ilości, nie sposób tego przeoczyć. Kosmyki zaczynają zostawać na przyrządach do czesania, na umywalce, w wannie. Z całą pewnością zauważymy je również na ubraniach. W tym momencie zwykle zaczynamy się martwić i sięgamy po preparaty, które mają nam pomóc zatrzymać włosy u nasady głowy oraz spowodować porost nowych kosmyków. Jednak, równolegle do podjęcia wzmożonych zabiegów pielęgnacyjnych, powinniśmy także wykonać podstawowe badania i dociec przyczyny wzmożonej utraty włosów. Poniżej prezentujemy najczęstsze powody nadmiernego wypadania i radzimy, co zrobić, gdy rozpoznamy u siebie którąś z nich.

 

 

Przyczyny wzmożonego wypadania włosów

 

 

1. Zaniedbanie zdrowia i kondycji psychicznej i fizycznej

 

Często zdarza się, że włosy zaczynają wypadać niejako „buntując się” przeciwko niezdrowemu trybowi życia, jaki prowadzimy. Uboga w witaminy i inne składniki odżywcze dieta, zbyt mało snu, nadmiar stresów i przemęczenie sprawiają, że włosy zaczynają się przerzedzać. Jeśli więc prowadzimy taki tryb życia, niech nas nie dziwi, że czupryna pozostawia wiele do życzenia. Zamiast dramatyzować, w tym przypadku wystarczy zmienić tryb życia na nieco zdrowszy, a po dłuższej chwili efekty powinny być widoczne.


2. Inwazyjna stylizacja włosów

 

Niestety, stylizacja włosów przy użyciu przyrządów wymagających użycia ciepłego powietrza, farbowanie, dekoloryzacja, używanie na co dzień lakieru do włosów – to wszystko sprawia, że kosmyki stają się osłabione, suche i zaczynają wypadać. Jeśli tak się dzieje, warto odstawić na jakiś czas agresywną stylizację i postawić na wewnętrzne odżywienie włosów.


3. Problemy hormonalne

 

Kłopoty z odpowiednią ilością hormonów w organizmie są jedną z najczęstszych przyczyn nie tylko wypadania, ale także nadmiernego przesuszenia włosów. Niestety, w tym przypadku bez pomocy lekarza się nie obejdzie. Jeśli zauważymy u siebie nadmierne wypadanie, warto czym prędzej udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Wypadanie włosów może świadczyć o co najmniej kilku chorobach – np. jajników, nadnerczy, tarczycy. Często pomija się również fakt, że skoki poziomu hormonów mogą być spowodowane przez alergie lub nietolerancje pokarmowe, warto więc zadbać także o zbadanie tego zagadnienia.


4. Choroby skóry głowy

 

Zdarza się również, że nadmierne wypadanie spowodowane jest chorobą samej skóry głowy. Najczęściej przyczyną może być łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry i niestety, także w tym przypadku wizyta u lekarza (dermatologa) będzie koniecznością.

 

Zobacz też

Komentarze