Kosmetyki

Współczesna medycyna kontra trądzik

Jak sobie poradzić z młodzieńczym trądzikiem? Stosować zabiegi kosmetyczne, lekarstwa, kosmetyki, czy może jest jakiś inny sposób?
Współczesna medycyna kontra trądzik

 

Osoba cierpiąca na silny trądzik powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem dermatologiem prowadzącym klinikę dermatologiczną. Jest to ważne, ponieważ, choć sama konsultacja jest oczywiście bardzo istotna, lekarz powinien też być w stanie od razu coś na nasze problemy poradzić. W dużej mierze chodzi tu po prostu o wypisanie recepty, ale to nie wszystko. Leki na receptę jak również te bez recepty można kupić np. przez internet na stronie http://www.kuzniazdrowia.pl/

 

 

Leczenie miejscowe:

 

  • Nadtlenek benzoilu – nakładana na skórę substancja antybakteryjna zwalczająca bezpośrednio bakterie odpowiedzialne za stany zapalne w przebiegu trądziku oraz działająca na skórę złuszczająco; zwykle element specyfików złożonych; (nadtlenek benzoilu jest składnikiem większości kremów i maści na trądzik)
  • Antybiotyki (erytromycyna i klindamycyna) – do bezpośredniego eliminowania stanów zapalnych;
  • Kwas azelinowy – zmniejsza produkcję łoju i ogranicza stany zapalne;
  • Retinoidy (Witamina A i jej pochodne) – zmniejszają ilość zaskórniaków i przyśpieszają złuszczanie się skóry.

 

 

Leczenie ogólne

 

  • Antybiotyki (tetracyklina, doksycyklina, minocyklina, metacyklina, czasami erytromycyna i biseptol) – półroczna terapia znacznie zmniejsza możliwość rozwinięcia się stanu zapalnego na skórze pacjenta; (antybiotykoterapia skutecznie zwalcza trądzik, ale jest obciążeniem dla organizmu)
  • Antykoncepcja (antyandrogenna) – stosowana jedynie u kobiet w przypadku niektórych zaburzeń hormonalnych w czasie dojrzewania; konieczna jest konsultacja z lekarzem endokrynologiem, a najważniejszą wskazówką do zastosowania tej metody leczenia jest nasilanie się objawów trądziku bezpośrednio przed okresem;
  • Izotretinoina – substancja hamująca wydzielanie łoju.

 

 

Zabiegi kosmetyczne

 

Ważnym elementem leczenia są także zabiegi prowadzone w gabinetach kosmetycznych, które dermatolog powinien móc wykonać u siebie. Chodzi tutaj przede wszystkim o peelingi medyczne wykorzystujące specjalne kwasy oraz mikrodermabrazja polegająca na mechanicznym złuszczaniu skóry (mechaniczne łuszczenie skóry poprawia jej wygląd, ale musi być wykonane bardzo delikatnie). Wystrzegać należy się ogólnych zabiegów peelingujacych, które niestety przynoszą na skórze trądzikowej efekt odwrotny od zakładanego i mogą stać się początkiem poważnych kłopotów. Jeśli chodzi o terapię laserową przeznaczoną do usuwania blizn po trądziku, z jej stosowaniem najlepiej powstrzymać się do momentu zaniknięcia problemów trądzikowych.

 

Komentarze