Pielęgnacja

Siemię lniane – działanie, sposoby użycia, właściwości

Siemię lniane to w rzeczywistości nasionka lnu. Posiadają one jednak bardzo wiele pozytywnych właściwości i przez to polecane są wielu osobom.
Siemię lniane – działanie, sposoby użycia, właściwości

 

W szczególności kobiety powinny zwrócić uwagę właśnie na siemię lniane.

 

 

Działanie

 

Siemię lniane jest najczęściej stosowane w przypadku wszelkiego rodzaju zaparć oraz problemów z przewodem pokarmowym. Siemię lniane osłania przewód pokarmowy i znacznie wzmaga jego pracę. Dodatkowo nasiona lnu przy kontakcie z wodą pokrywają się śluzem. Dzięki temu są one w stanie zatrzymywać szkodliwe związki i ograniczać ich wchłanianie. W jelicie grubym natomiast pęcznieją przez co mają działanie przeczyszczające i ułatwiają wypróżnianie się.

 

 

Jak spożywać?

 

Siemię lniane na pierwszy rzut oka nie daje kompletnie żadnych wskazówek co do tego jak je spożywać. Sytuacja jest jednak bardzo prosta. Najlepiej kupować siemię lniane w ziarenkach i mielić je samodzielnie przed samym spożyciem. Do mielenia wystarczy zwykły młynek taki jak do kawy. Ważne jest jednak aby siemię mielić dosłownie przed samym spożyciem ponieważ bardzo szybko może stracić swoje właściwości. Jeżeli chodzi o ilość jaką należy spożywać to najlepiej zadecydować o tym samodzielnie. Powinny wystarczyć jednak około 2-3 łyżki dziennie. Smak zmielonego siemię lnianego jest zupełnie neutralny a więc można je dodawać do praktycznie każdej potrawy. Można również przyrządzać kisiel z siemienia, który jest bardzo smaczny oraz bardzo pozytywnie wpływa na walkę z biegunką bądź zaparcia.

 

 

Właściwości

 

Z tego względu, że siemię lniane zakwalifikowane jest jako superfood posiada bardzo wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych. Przez długi czas stosowane było tylko i wyłącznie w przypadku problemów z układem pokarmowym. Obecnie jednak odkryto, że sprawdza się ono również jako maseczka na włosy czy preparat na paznokcie, który poprawi ich kondycję. Udowodnione zostało również, że siemię lniane pozytywnie wpływa na organizm osoby cierpiącej na raka. Zwłaszcza kobiet z rakiem piersi.