Pielęgnacja

Jak dbać o delikatną skórę dziecka zimą?

Zima to trudny czas dla naszej skóry, a zwłaszcza dla skóry noworodka i małego dziecka. Jest ona narażona na ciężkie warunki atmosferyczne - mróz i opady śniegu, jak i dojmujący wiatr. O tej porze roku rodzice powinni dołożyć wszelkich starań, aby właściwie zadbać o skórę swoich pociech.
Jak dbać o delikatną skórę dziecka zimą?

 

Wrażliwa skóra dziecka

 

W pierwszych tygodniach swojego życia maluszek ma bardzo wrażliwą skórę, ponieważ nie posiada ona warstwy lipidowej lub jest ona niedostatecznie wykształcona. W praktyce brakuje warstwy tłuszczu, która skutecznie i w sposób naturalny chroniłaby głębsze tkanki od mrozu, suchego powietrza i drażniącego działania wiatru.

 

Dlatego każdorazowo przed wyjściem na dwór należy posmarować skórę dziecka, zwłaszcza jego buzię i wargi, tłustym kremem na zimno. Jakie kremy pielęgnacyjne i ochronne wybrać w takim przypadku? Dobrze sprawdzają się w tej roli tłuste emolienty ochronne, najlepiej z filtrem UV, ponieważ śnieg odbija słońce, które szkodzi skórze dziecka. Solidną porcję kremu nakładamy na skórę dziecka i lekko wklepujemy w nią, aż do całkowitego wchłonięcia. Najlepiej zrobić to na około 15-30 minut przed planowanym wyjściem na spacer w zimną pogodę. Duży wybór dostosowanych do delikatnej skóry dziecka kosmetyków znajdziesz tutaj: http://askot.pl/kategoria-produktu/kosmetyki/kremy-pielegnacyjne-i-ochronne/

 

 

Co z lekkimi odmrożeniami?

 

Zabawa na śniegu, sanki, spacery w wózku lub pierwsze próby jazdy na łyżwach czy nartach powodują, że dziecko może spędzić na dworze sporo czasu. Dlatego niewykluczone, że jego rączki, czy twarz, w tym zwłaszcza nos, staną się czerwone. To pierwszy z objawów odmrożenia, które powstają, ponieważ na mrozie krew w skórze krąży wolniej. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej zabrać dziecko do domu i ogrzać. Należy tego dokonywać stopniowo, czyli niewskazane będzie przykładanie rączek do rozgrzanego kaloryfera. Można włożyć je do ciepłej wody, o temperaturze około 37 stopni Celsjusza, a na policzki i nos położyć takie same kompresy. Później na odmrożone miejsca nakładamy krem nawilżający. To powinno przywrócić normalne krążenie krwi w skórze oraz jej prawidłowy koloryt. Na przyszłość powinniśmy dobierać czas spędzony na dworze do warunków termicznych.

 

Zobacz też

Komentarze