Pielęgnacja

Broda a nawilżenie skóry twarzy – jakie kosmetyki stosować?

Dbając o brodę, nie wolno zapominać o skórze twarzy. Od jej stanu zależy w dużej mierze wygląd brody. Dlatego też warto używać kosmetyków nawilżających.
Broda a nawilżenie skóry twarzy – jakie kosmetyki stosować?

 

Włosy a skóra

 

Ryby mają łuski, ptaki mają pióra, a ssaki – włosy. Są one odpowiedzialne za termoregulację oraz ochronę skóry. Włos to nitkowaty, zrogowaciały wytwór naskórka zbudowany z białek fibrylarnych określanych jako keratyny. Mimo że u ludzi występują w stosunkowo niewielkich ilościach, to każdy człowiek posiada mikroskopijne wręcz owłosienie na pełnej powierzchni ciała. Najwięcej włosów występuje oczywiście na głowie, a u mężczyzn również na twarzy czy klatce piersiowej. Ponieważ włosy wyrastają ze skóry, daje się zauważyć ścisłą współzależność między jednym a drugim. Włosy i skóra potrzebują odpowiedniego nawilżenia.

 

 

Włosy na głowie a broda

 

Włosy różnią się nie tylko kolorem, ale przede wszystkim teksturą. Te na głowie są cieńsze i bardziej proste niż włosy na twarzy czy na klatce piersiowej lub w okolicach intymnych. Wynika to z faktu, że włosy na głowie rosną od urodzenia, w innych natomiast miejscach – od okresu dojrzewania. Broda stanowi rodzaj owłosienia androgenowego, co oznacza, że jej porost wiąże się ze zmianą poziomu hormonów zwanych androgenami.

 

 

Nawilżenie włosów a nawilżenie skóry

 

Skórę głowy i włosy nawilża się specjalnymi szamponami i odżywkami, natomiast skórę twarzy i brodę – olejkami do brody. Oczywiście na skórę twarzy pozytywnie wpływają też kremy i balsamy nawilżające, ale w pielęgnacji brody zdecydowanie ustępują one kosmetykom przeznaczonym wyłącznie do tego celu. Poza nawilżaniem olejki takie wygładzają brodę i nadają jej błysk oraz puszystość. Chronią też przed łuszczeniem i stanami zapalnymi skóry. Na domiar tego nieziemsko pachną. Swój zapach zawdzięczają olejkom eterycznym: owocowym – z bergamotki, pomarańczy, mandarynki, grejpfruta, cytryny i limonki; kwiatowym – z pelargonii, lawendy i róży; drzewnym – z drewna sandałowego i wyciągów z innych drzew. Natomiast swoje właściwości pielęgnacyjne następującym olejom: arganowemu, jojoba, z pestek winogron, z pestek moreli, kokosowemu, rycynowemu, sojowemu, konopnemu, słonecznikowemu, krokoszowemu oraz ryżowemu. Niemałą zasługę ma tutaj również witamina E.

 

 

Najpopularniejsze kosmetyki dla brodatych mężczyzn

 

Wiele marek oferuje szeroki wachlarz różnych kosmetyków do pielęgnacji brody. Np. tonik do brody Dr K Soap zawiera olej z pestek moreli, olej jojoba i witaminę C – jest to doskonałe połączenie, które zapewnia brodzie i skórze twarzy odpowiednie nawilżenie. Olejek do brody Apothecary 87 nieziemsko pachnie, ale działa też kojąco i nawilżająco. Z kolei balsam do brody Captain Fawcett oprócz nawilżenia dostarcza skórze cennych składników odżywczych.