Makijaż

Podkład – jak wybrać najlepszy?

Podkład to kosmetyk multifunkcyjny. Kamufluje niedoskonałości, nawilża, odżywia, matuje, odświeża, wyrównuje koloryt, chroni. Bez niego każdy makijaż prezentowałby się znacznie gorzej. Jak wybrać podkład, który spełni wszystkie nasze oczekiwania?
Podkład – jak wybrać najlepszy?

Jeden, ale dobry

 

Podkład do twarzy to nie szminka, ani róż – nie możemy dowolnie przebierać w jego odcieniach i konsystencjach, jednego dnia stosując jasny beż w płynie, a drugiego zmieniając go na ciepłą brzoskwinię w kamieniu. Podkład musi być kolorystycznie dopasowany do naturalnego odcienia naszej skóry i odpowiadać jej potrzebom. Tylko wtedy uda nam się uniknąć efektu sztuczności, o który tak łatwo w wyniku wyboru zbyt jasnego lub zbyt ciemnego fluidu. Cera będzie miała poza tym dokładnie to, czego potrzebuje – zmatowienia, gdy jest tłusta i błyszcząca lub nawilżenia, gdy bywa przesuszona.

 

Dopasowując podkład do rodzaju naszej skóry, musimy wziąć pod uwagę dwa czynniki: po pierwsze potrzeby naszej cery, a po drugie jej koloryt.

 

Najpopularniejszy rodzaj podkładu to półpłynny krem lub fluid do twarzy na frakcji olejowej. Bardzo łatwo się nakłada i dobrze zgrywa z cerą. Jest jednak odpowiedni wyłącznie dla posiadaczek cery normalnej i suchej. Skóra tłusta i mieszana nie potrzebują zawartych w nim olejków i nawilżaczy. Im zdecydowanie bardziej odpowiadają kosmetyki matujące i kryjące, które jednocześnie usuną nadmiar sebum i nie zatkają porów (uwaga na podkłady z silikonami i parabenami!). Dostępne są w kamieniu, pudrze lub w formie fluidu opartego na frakcji wodnej. Do cer problematycznych świetnie nadają się pudry mineralne, zawierające naturalne składy i niezatykające porów. To must have dla osób o cerze trądzikowej i łojotokowej.

 

 

Podkład a typ urody

 

Względy estetyczne nakazują nam dobierać podkład również do typu urody. Wyróżniamy dwa podstawowe – ciepły oraz zimny. Ciepły typ urody charakteryzuje się cerą wpadającą w żółte tony oraz zielonkawym lub oliwkowym kolorem żył (zerknij na nadgarstki!). Zimny typ to tony różowe i błękitne żyły. Podkłady są z kolei podzielone na te w tonach zimnych, ciepłych i neutralnych. Gdy już uda nam się sprecyzować, jaki reprezentujemy typ urody, wybierzmy kilka podkładów, które na pierwszy rzut oka najbardziej odpowiadają kolorytowi naszej cery. Nałóżmy odrobinę z każdego na skórę twarzy i sprawdźmy, który najlepiej pasuje do jej naturalnego odcienia. 

 

Tagi:

Zobacz też

Komentarze