Makijaż

Jak dobrać właściwy podkład?

Dobrze dobrany podkład czy fluid to podstawa udanego makijażu. Dowiedz się, czym należy się kierować w poszukiwaniach kosmetyku odpowiedniego dla Twojej cery. Dzięki temu poradnikowi unikniesz szpecącego efektu maski i zbędnego wydawania pieniędzy.
Jak dobrać właściwy podkład?

Zmyj makijaż przed nałożeniem próbki

 

Może wydawać się to dość oczywistą wskazówką, ale w sytuacjach, gdy makijaż traktujemy jako drugą skórę, niekiedy zapominamy o warstwie podkładu wcześniej naniesionej na twarz. Bez tego zabiegu próba dobrania nowego kosmetyku okaże się nieskuteczna.

 

 

Korzystaj z darmowych próbek

 

Najskuteczniejszym sposobem na dobranie właściwego koloru podkładu okazuje się stosowanie ogólnodostępnych próbek. Pozwalają one przetestować dany produkt, sprawdzić tempo jego utleniania, stopień krycia i to, czy jego odcień zmienia się w zależności od pory dnia. W drogeriach dostaniesz darmowe próbki, jeśli o nie poprosisz. Czasem testery dołącza się w ramach promocji do zakupów albo do czasopism.

 

 

Sprawdź kolor podkładu na linii żuchwy

 

Pomoże to uniknąć efektu maski – niedopasowania odcienia podkładu do koloru szyi. Po nałożeniu fluidu na linii żuchwy (najlepiej kilku jego tonów), wyjdź na światło dzienne i sprawdź, czy współgra on z Twoją karnacją.

 

 

Wybierz podkład o ton jaśniejszy niż Twoja skóra

 

Jeżeli nie uda Ci się dobrać koloru idealnie dopasowanego do Twojej cery, kup fluid jaśniejszy od niej o ton. W ciągu dnia kosmetyk utleni się, w rezultacie nałożona warstwa do wieczora ściemnieje. Poza tym jaśniejszy podkład z łatwością przyciemnisz odpowiednim pudrem brązującym.

 

 

Dowiedz się, jaki masz typ cery

 

Skóra sucha wymaga dodatkowego nawilżenia i odżywienia. Właściwy dla niej fluid powinien zawierać witaminę E. Jego konsystencja musi być płynna i rozprowadzać się łatwo bez konieczności wcierania. Najlepszy podkład do cery wrażliwej i alergicznej jest pozbawiony parabenów, ulepszaczy i substancji zapachowych. Warto zdecydować się na kosmetyki ekologiczne lub specjalne fluidy mineralne. Cera tłusta potrzebuje podkładów matujących, pochłaniających nadmiar sebum. Dojrzała skóra wymaga fluidów liftingujących, z kolei cera naczynkowa mocno kryjących kosmetyków.

 

 

Kup dwa podkłady – na lato i na zimę

 

Kolor naszej skóry zależy od aktualnej pory roku. Do opalonej, odżywionej skóry świetnie nada się delikatny krem koloryzujący albo niewielka ilość fluidu o odpowiednio ciemniejszej barwie. Zimą warto stosować kosmetyk o gęstej konsystencji, dobrze kryjący niedoskonałości i chroniący przed zimnem.

 

Dobranie odpowiedniego podkładu to nie lada wyzwanie. Z pomocą przychodzi jednak kilka niezawodnych metod, o których warto pamiętać. Dzięki nim nasz makijaż będzie perfekcyjny.

 

Porady dotyczące makijażu znajdziesz na Modny Blog.