Kosmetyki

Krem na noc – kosmetyk, którego nie potrzebujesz

Firmy kosmetyczne i poradniki przekonują nas, że oprócz kremu na dzień, należy używać też kremu na noc. Powinien on być w dodatku zupełnie inny niż krem do pielęgnacji dziennej. Tymczasem, uparcie stosując krem na noc, możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Krem na noc – kosmetyk, którego nie potrzebujesz

Funkcje skóry a krem pielęgnacyjny

 

Skóra w ciągu dnia pracuje nieco inaczej niż w nocy. Tak jak cały nasz organizm. Za dnia chroni się przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, zanieczyszczenia powietrza czy promieniowanie UV. Potrzebuje wówczas lekkiego kremu nawilżającego, dzięki któremu możliwe będzie wyregulowanie produkcji sebum. Krem na dzień powinien mieć też filtr przeciwsłoneczny. Może poza tym posiadać właściwości przeciwzmarszczkowe czy matujące. Wszystko zależy tu od potrzeb naszej cery.

 

Nocą z kolei nasza skóra wykonuje inny rodzaj pracy. W czasie, gdy nie zagrażają jej niekorzystne warunki zewnętrzne, oczyszcza się z toksyn nagromadzonych w ciągu dnia. Uwalnia z zanieczyszczeń. Co może jej w tym przeszkodzić? Przede wszystkim zatkane na skutek niedokładnego demakijażu pory. Skóra może być jednak obciążona z jeszcze jednego powodu – użycia kremu.

 

Nierzadko słyszy się lub czyta, że dobry krem na noc to krem odżywczy i tłusty. Nic bardziej mylnego. Taki krem tym bardziej zaburza naturalne oczyszczanie się skóry. Obciąża pory, blokuje usuwanie toksyn, sprzyja gromadzeniu się brudu i tworzeniu zaskórników. A z tych powstają wypryski i zaognia się trądzik. Ponadto stosowanie kremu na noc rozleniwia skórę. Gdy ta dostaje nawilżenie z zewnątrz, nie musi już pracować nad optymalną produkcją łoju.

 

 

Jak pielęgnować cerę przed snem?

 

Skórę twarzy należy wieczorem przede wszystkim delikatnie, ale dokładnie oczyścić. Następny krok –tonizowanie – powinien być już ostatnim, kończącym wieczorny rytuał pielęgnacji cery. Skórę możemy potraktować tonikiem, płynem micelarnym, wodą termalną lub hydrolatem. Każdy z tych kosmetyków ma działanie nawilżające i łagodzące. Zapobiega też uczuciu ściągnięcia skóry.