Pielęgnacja

Pumeks, peeling czy pilnik elektryczny – co na zrogowaciałą skórę stóp?

Sucha i zrogowaciała skóra stóp może sprawiać ogromny dyskomfort. Dlatego sięgamy po rozmaite sposoby na jej zmiękczenie i wygładzenie. Czy każdy z nich jest dobry i czy dla wzmocnienia efektu warto stosować je jednocześnie?
Pumeks, peeling czy pilnik elektryczny – co na zrogowaciałą skórę stóp?

Marzymy o cudownie gładkich stopach, które bez skrępowania będziemy eksponować w sandałach. Przed latem stosujemy przeróżne zabiegi, mające przynieść upragnione rezultaty. W modzie są zwłaszcza skarpetki złuszczające z kwasami oraz pilniki elektryczne czy frezarki, które w mig usuwają twardy naskórek. Specjaliści przekonują jednak, że stosując te narzędzia możemy także zaszkodzić stopom.

 

 

Zanim sięgniesz po pilnik…

 

Bolesne zrogowacenia czy popękane pięty to problem, który należy rozwiązać w gabinecie podologicznym. Nie jest to, wbrew temu co sądzi większość, wynik zbyt rzadkich zabiegów kosmetycznych, a efekt złej postawy ciała czy noszenia nieodpowiedniego obuwia.

 

 

Mechaniczne złuszczanie naskórka – dostępne metody

 

Większość z nas zanim uda się do podologa lub przynajmniej gabinetu kosmetycznego, skórę stóp próbuje wygładzić w domu. Jakie rezultaty możemy osiągnąć w zależności od wybranej metody?

 

Pumeks. Złuszczanie naskórka pumeksem może zaogniać problem zrogowaciałych pięt. Mocne tarcie wyzwala ciepło, które zmusza skórę do obrony, w rezultacie naskórek szybko ponownie nawarstwia się i rogowacieje. Skórę należy pocierać pumeksem dość delikatnie, uprzednie rozprowadzając na nim grubą warstwę mydła. Przed każdym użyciem musimy pumeks również zdezynfekować – bakterie lubią gnieździć się w jego zagłębieniach.

 

Pilnik elektryczny lub frezarka. Podobnie jak w przypadku pumeksu, ich praca wytwarza ciepło, które stymuluje funkcje obronne skóry. Dodatkowo narzędziami tego typu łatwo naruszyć skórę.

 

Peeling. To najbezpieczniejsza metoda wygładzania skóry stóp. Powinno się jednak stosować peelingi mechaniczne, nie zaś popularne ostatnio peelingi na bazie kwasów, które ingerują w naturalne procesy funkcjonowania naskórka.

 

 

Krem do stóp – podstawa pielęgnacji

 

Wszelakie peelingi czy zabiegi złuszczające powinny być stosowane sporadycznie. Inaczej osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego. Na co dzień podstawę pielęgnacji skóry stóp może stanowić nawilżający i odżywczy krem.